Autor Wiadomość
Wasilewski
PostWysłany: Pon 18:49, 21 Lip 2008    Temat postu:

"PanEuropa" to projekt miesięcznika traktującego o sprawach europejskich. Dotychczas pojawiająca się własnie taka, enigmatyczna informacja wzbudzała moze zainteresowanie, ale również podejrzliwość i zniecierpliwienie. Czas więc wreszcie wyjasnić, co to za inicjatywa i jak będzie zorganizowana praca. A więc do dzieła.


MISJA

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Europa znajduje się dziś w przełomowym momencie. Wiek XXI przynióśł zupełnie nowe zagrożenia i szanse. Europejsczycy, jako członkowie cywlizacji zachodniej muszą stawić czoła takim problemom jak terroryzm, (zagrożenie, które nie dotyczy tylko USA, ale po 11 marca i 7 lipca również bezpośrednio Europy), wzrost globalnej i regionalnej roli potęg autorytarnych - Chin i Rosji. Dochodzi do tego kryzys instytucjonalny UE związany z irlandzkim nie dla traktatu lizbońskiego, kwestia odzyskania znaczenia i prestiżu Europy na arenie międzynarodowej czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego swoim członkom. Europejczycy wciąż poszukują swojej tożsamości, coraz starsze społeczeństwa ulegają gwałtownej ewolucji, zmuszone są do otwierania się na członków innych narodowości, religii stając przed bardzo poważnym problemem akomodacji tych nowych członków do starych społeczeństw...

Wiemy więc, że znajdujemy się w momencie przełomu, okresie niepokoju całego świata zachodniego, kryzysu ekonomicznego. Dlatego wydaje się, że takie inicjatywy jak "PanEuropa" właśnie teraz w najwyższym stopniu mają rację bytu. Świat, Europa, Polska najbardziej potrzebują dyskusji na temat przyszłości, prezentacji i wymiany poglądów. Chodzi nam o to, aby poprzez "PanEuropę" wykreować pewną wizję Europy, wizję o tyle elastyczną, że opartą na obiektywnej analizie historii i obecnej rzeczywistości, o tyle zaś formeną, że kształtowaną pod wpływem nieśmiertelnych idei i wartości, które naszym zdaniem powinny kształtować Europę.

W Europie, w Polsce brakuje takiej dyskusji. Spór o przyszłość naszego kontynentu sprowadza się do podziału rozmówców na eurosceptyków i euroentuzjastów, na zwolenników i przeciwników Traktatu lizbońskiego. Tymczasem musimy mieć świadomość, że Europa to nie tylko Unia Europejska, a już na pewno nie same instytucje tej organizacji, że proces integracji i rozwoju Europy, ksztaltowania jej pozycji na świecie nie zależy tylko i wyłącznie od tego, czy powstanie stanowisko Prezydenta UE czy nie. Należy spojrzeć na sprawy europejskie bardziej całościowo, i "PanEuropa" powstaje właśnie po to, aby takie spojrzenie umożliwić nam, redaktorom i naszym czytelnikom.

IDEE

Nie chcemy być pismem ukierunkowanym ideowo. Myślę jednak, że zgodzimy się co do tego, że korzenie Europy znajdują się w cywilizacji chrześcijańskiej. Chcielibyśmy właśnie na to położyć szczególny nacisk, pamiętając o dziedzictwie, które wniósł Kościół do tego, co zwykliśmy dziś nazywac Europą. Jesteśmy przekonani, że wartości i idee, które ją uformowały a wyrosły z chrześcijańskiej tradycji i nauki, spośród których podkreslenie wartości człowieka, jego wyjątkowości i jego praw uważam za najważniejsze, powinny przyświecać nam również w przyszłości. Chcemy pokazać, że wyrosły z chrześcijańskiej tradycji model przyszłości Europy jest atrakcyjny, nie stanowi jakiegoś anachronicznego ultrakonserwatyzmu oderwanego od rzeczywistosci, lecz jest żywą ideą, realną do zrealizowania.

Myślę oczywiście, ba, mam taką nadzieję, że w "PanEuropie" nie zabraknie miejsca na różne wizje Europy, nie zabraknie miejsca przede wszystkim na dyskusję, konfrontację poglądów.
Nie chcemy stac się kolejnym pismem pisanym rpzez przekonanych dla przekonanych.

TECHNIKALIA

Teraz garść spraw technicznych.
1) Wydawcą pisma bedzie prywatna osoba o poglądach chrześcijańsko-narodowych.
2) Pierwszy numer zaplanowano na 1 października 2008 roku. Tematem przewodnim numeru będzie (roboczo): Czy po irlandzkim wecie Traktat Lizboński jest martwy? Czasopismo ukaże się w wersji drukowanej, nie jest to pismo internetowe.
3) Termin oddawania artykułów mija 15 września 2008. Artykuły o objętości 20 - 40 tysięcy znaków (ze spacjami) należy wysyłać bezpośrednio na adres wasilewski.paneuropa@gmail.com
4) Redakcja jest wciaż otwarta, czekamy na ochotników. Informacje - jak wyżej.
5) Wkrótce pojawi się na forum www.paneuropa.fora.pl lista tematów do pierwszego numeru. Wszyscy redaktorzy mogą oczywiście zaproponowac i zrealizować własny temat, po uprzednim zgłoszeniu go na adres wasilewski.paneuropa@gmail.com
6) Nie możemy zaoferowac redaktorom wynagrodzeń pieniężnych, przynajmiej na razie.
7) Na wszelkie pytania odpowie Bartosz Wasilewski mail: wasilewski.ego@gmail.com gg:6741623 tel: 888 818 524


Dziękuję za uwagę.

Bartosz Wasilewski
Wasilewski
PostWysłany: Pon 18:47, 21 Lip 2008    Temat postu: PanEuropa - co to za pomysł?

---

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group